Kan inte nå servern
668
577949

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
265 000 - 309 000 EUR
276 000 - 322 000 USD
Klubbat pris
2 900 000 SEK
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Dam vid Café, Isle de Seguin"

Signerad Zorn och daterad Isle de Seguin 1894. Utförd i Paris. Duk uppklistrad på papp-pannå 23 x 21 cm.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Ursprungligen i regeringsrådet Herman och fru Anna Palmgrens samling (inköpt direkt av konstnären).
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 538, "Internationella Höstauktionen", 29 november - 2 december 2005, kat nr 167.
Privatsamling (inköpt på ovanstående auktion).

Utställningar

Nationalmuseum, Stockholm, "Anders Zorn - Minnesutställning", 2 september - 23 oktober 1960, kat nr 84.

Litteratur

Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, upptagen i förteckningen under år 1894, sid 547.

Övrig information

Import VAT will be charged on the hammer price on this lot.
For further details please contact customer service +46 8 6614273.

Katalognumret avbildar en ung vacker flicka vid ett cafébord på den lilla ön Isle de Seguin, belägen i floden Seine nära Boulogne. Huvudet vilar lätt i hennes gracila hand och hon synes vara lojt dagdrömmande i skuggan av den starka solen.

Överlag präglas kompositionen av en rofylld stillhet vilken samtidigt ger uttryck för en mondän elegans. Den världsvane Zorn har i detta intima motiv fångat ett kort ögonblick av en vardaglig stund från dåtidens Paris. Konstnären har lämnat sin ateljé på Boulevard Clichy för att söka sina motiv bland de myllrande boulevarderna och gatorna i den pulserande franska huvudstaden.

Plötsligt, mitt i storstadens larm och intensiva folkliv, fångas Zorns intresse av det absoluta lugn och den överväldigande skönhet som omgärdar den unga flickans stillsamma stund vid cafébordet.

Målningen utfördes 1894 strax efter det att Zorn återvänt från en vistelse i USA där han, bland annat, i Chicago, Boston och New York utfört ett antal porträtt av magnater och celebriteter som Mrs Potter Palmer. Porträttet av Palmer utfördes sannolikt i stark konkurrens med John Singer Sargent, dåtidens kanske mest internationellt eftertraktade porträttör. Att Zorn tog hem beställningen visar att han även av sin samtid tillerkändes stor talang avseende sin omfattande tekniska skicklighet att avbilda människor.

Viss inspiration spillde förmodligen över från Sargent och att Zorn också anslöt sig till Sargents måleri står utom allt tvivel. Att Zorn mottagit inspiration också från andra håll märks även det i det aktuella motivet. Med fast adress i Paris där impressionisternas idéer hade fått fäste och de japanska träsnitten inspirerade det franska avantgardet snappade Zorn upp valda delar och inkorporerade dessa i sitt eget måleri.

Genom ett fåtal breda och kraftfulla penseldrag skapar konstnären fantastiska ljuseffekter och skildrar det stilla flytande vattnet i bakgrunden på ett raffinerat sätt. Möjligen med inspiration från de japanska träsnitten beskar Zorn kompositionen genom att "kapa av" översta partiet av den unga damens hatt, vilken, för övrigt, oerhört typiskt för konstnären accentueras av en isättning i rött.

"Dam vid Café, Isle de Seguin" är ett gott exempel på Zorns mästerliga hand där han visar upp den fulla bredden av sin tekniska skicklighet samt förmåga att fånga poetiska motiv på duken. Zorn bekräftar i stora drag sin plats bland den internationella konsteliten i denna virtuosa skildring. Det är mot denna bakgrund man bör betrakta katalognumret, utfört under den tid då Zorn stod på höjden av sin internationella karriär.

Formgivare

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer