678
592224

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

"Franskt linjeskepp till segels"

Signerad J.Hägg och daterad 1903. Duk 121 x 90 cm.

Proveniens

Konteramiral Jacob Hägg.
Generalkonsul Axel Ax:son Johnson.
Privatsamling.

Tavlan är målad efter en modell i elfenben och ebenholtz, vid tiden omkring 1903 ägd av Jacob Hägg själv senare ägd av generalkonsul Axel Ax:son Johnson.

Linjeskeppet är av 1:a klassen och har ca 80 – 90 kanoner fördelade på tre däck och omkring 650 man besättning. Tiden torde vara slutet av 1700-talet, början av 1800-talet.

Scenen visar hur skeppet angör land och passerar några franska fiskefartyg. Tricoloren på förtoppen visar att man önskar lots, en signal som åtföljs av ett uppmärksamhetsskott med en kanon styrbord akter. Båten som sticker ut från land är sannolikt lotskuttern. De franska tredäckade linjeskepp som deltog i slaget vid Trafalgar 1805 var av denna typ.

Detaljrikedomen är helt makalös. Detta måste vara en av de finaste dokumentationerna av ett franskt linjeskepp som har gjorts.

Bukowskis ber att få tacka f.d. Kommendör Christer Hägg för katalogisering av detta konstverk.