688
579592

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Höst, motiv från Kastellholmen"

Signerad N. Kreuger och daterad 1921. Tusch på olja på pannå 61 x 99 cm.

Proveniens

Tidigare i bankkamrer Ragnar Lidmans samling, Äppelviken (enligt påskrift a tergo i gåva av konstnärens dotter Bessie).
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 458, "Internationella vårauktionen", 19-22 april 1988, kat nr 128.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 357.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1921, sid 286 som nr 592.