717
534774

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

Byälven i Värmlands Nysäter

Signerad Olof Nelson. Utförd 1893. Duk 16,5 x 21,5 cm.

Proveniens

Kamrer Bror Nelson, Malmö.
Maj Nelson, Malmö.
Privatsamling, Malmö.

Dalslands Museum, Åsensbruk, "Olof Sager Nelson 1869-1896", 5 okt - 31 dec 1996, kat nr 109.

Axel Gauffin, "Olof Sager Nelson", 1945, sid. 155, jfr "Vinterlandskap" (i Göteborgs konstmuseums samlingar).