798
552966

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

"Diana och Hinden"

Signerad Tore Strindberg och daterad 1923. Otydlig gjutarstämpel Cire Perdue J.K. Rosengren Limhamn. Guldpatinerad brons. Höjd 43 cm.

Henrik Cornell, "Svensk skulptur - från Sergel till 1900-talets början", 1952, jfr bild sid 61, exemplar i Nationalmuseums samlingar.

Formgivare

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.