801
589244

Albert Carrier-Belleuse

(Frankrike, 1824-1887)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Albert Carrier-Belleuse
(Frankrike, 1824-1887)

"Entre deux Amours" (= Mellan två kärlekar)

Signerad A Carrier. Försilvrad och förgylld brons, höjd 70 cm (inkl. stenbas 77,5 cm).

Harold Berman, "Bronzes: Sculptors and Founders, 1800-1930", 1980. Kompositionen avbildad kat nr 210 samt omnämnd sid 43 i volym 1.

Författaren Harold Berman beskriver skulpturen i sin bok på följande vis: "En kontroversiell pjäs på sin tid, av en av periodens mest fantasifulla skulptörer. Ursprungligen utförd i marmor, är denna attraktiva unga mamma verkligen "mellan två kärlekar" - den romantiska och moderskärleken."