814
566505

Ferdinand Loyen du Puigaudeau

(Frankrike, 1864-1930)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
Ferdinand Loyen du Puigaudeau
(Frankrike, 1864-1930)

Vid gärdesgården

Signerad F. du Puigaudeau. Utförd 1889-90. Pannå 60 x 41,5 cm.

Tilläggslista

Katalognumret är ett av få arbeten som konstnären utförde under sin resa i Sverige under åren 1889-1890. Målningen stannade kvar i Sverige efter konstnärens avfärd tillbaka till Frankrike och har hittills varit okänt för expertisen. / The lot is one of few works executed by the artist during his stay in Sweden 1889-1890. The painting remained in Sweden when the artist returned to France and is hitherto unknown to the expertise.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Katalognumret är ett av få arbeten som konstnären utförde under sin resa i Sverige under åren 1889-1890. Målningen stannade kvar i Sverige efter konstnärens avfärd tillbaka till Frankrike och har hittills varit okänt för expertisen.

Målningen kommer att upptas i den kommande andra volymen över Ferdinand Loyen du Puigaudeaus produktion. Bukowskis är mycket tacksamma för Antoine Laurentins hjälp vid katalogiseringen av målningen.