835
595884

Elias Brenner

(Sverige, 1647-1717)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Brenner
(Sverige, 1647-1717)

Ryttarporträtt av Karl XI (1655-1697)

Signerad eller inskriberad ”Carolus XI Rex Suetiæ /pindeur/ Elias Brener”, i svart bläck på baksidan. Koppar 23,5 x 19 cm. Samtida förgylld och skuren ram.

Proveniens

Överstekammarherren greve Axel Fredrik Wachtmeister af Johannishus (1827-1899), gift med statsfrun grevinnan Elisabet Sophia C. von Platen (1834-1918), fideikommissarie till Vanås, samt ägare av Kulla Gunnarstorp och Strömbergs bruk;
deras son Överstekammarherren greve Henning Wachtmeister af Johannishus (Vanås 1869- 1940 ), Strömbergs bruk;
hans dotter Grevinnan Beth Wachtmeister af Johannishus (1894-1992);
hennes son Ceremonimästaren vid K M:ts hov, Generalmajoren Fredrik Löwenhielm (1916-2008) i hans äktenskap 1941 med friherrinnan Barbara Beck-Friis (f. 1919);
deras son Direktör Carl Löwenhielm (f. 1942) eller dennes syster förre ordenskanslisten vid KMO, fru Anna Lilliehöök af Fårdala (f. 1946), fram till 2014

Inskriptionen på målningens baksida, vilken är samtida, är svårtolkad. ”Elias Brener” syftar till den kända miniatyrmålaren Elias Brenner (1647-1717).
Det mycket ovanliga ordet Pindeur är gammal-Nederländska och betyder ”målare”. Mer brukligt, i den händelse ordet syftar på upphovsmannen, vore det latinska ordet ”pinxit”, d.v.s. ”målade”. Inget analogt exempel av Elias Brenner är känt. Inskriptionen på målningens baksida skulle alternativt kunna utgöra en gåvoinskription: ”[till] målare[n] Elias Brener”.
Målningen är fritt baserad på en målning av David Klöcker von Ehrenstrahl (1629-1698) från omkring 1678 (S. Strömbom, Svenska kungliga porträtt i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. 1, 1943, pl. 287, SPA (Statens porträttarkiv) 1937:2316). Strömbom beskriver Ehrenstrahls målning på följande vis:
”Helf. t. häst fv. guldbrod:at kyller harnesk plym:ad hatt i h. hand komm.-stav i bakgr. stridscen. (privat ägo England)”
Strömbom upptar under samma nummer en miniatyrmålning på koppar, 39 x 39 cm., av miniatyrmålaren Andreas von Behn, utförd efter Ehrenstrahls målning (då i friherre Wilhelm von Essens ägo, Stockholm, SPA 1922:413). I Ehrenstrahls målning är Karl XI avporträtterad hållandes en kommandostav i sin högra hand; i von Behns miniatyrkopia är denna ersatt med en värja.
Elias Brenner och Andreas von Behn utnämndes 1677 till kabinett-konterfejare hos änkedrottning Hedvig Eleonora utan lön. Brenner medföljde 1673 Karl XI på dennes Eriksgata (idem., s. 37). Hela fyra miniatyrporträtt av kungen målade av Brenner är kända, det sist tillkomna är signerat och daterat ”Carolus XI Rex Sveciæ 1697. Elias Brenner pinxit.” (E. Aspelin, Elias Brenner, 1896, IV, Nr. 1-4). Inget porträtt av von Behn föreställande Karl XI målat ad vivum är känt. Endast ett annat ryttarporträtt i miniatyrformat av honom är känt; en akvarell föreställande Hofstallmästardirektören för Strömsholms stuteri, Gustaf Hård af Segerstad (1615-1714) (22 x 20.5 cm.) (Nationalmuseum NBB 2604). Von Behn var möjligtvis för en tid Ehrenstrahls elev.
Den aktuella målningen och von Behns ryttarporträtt av Karl XI är baserade på samma prototyp. Detta skulle tyda på att bägge utgjort presentationsstycken i samband med att Brenner och von Behn 1678 utnämndes till kabinett-konterfejare. Det enda plausibla alternativet om den inte är ett verk av Brenner är att den är utförd av von Behn. Inskriptionen på tavlans baksida torde i sådant fall vara av von Behn själv och utgöra en gåvoinskription till Brenner. Av Elias Brenners bouppteckning, upprättad den 18 juni 1717 upptages samtliga konstverk i hans ägo som en post, ”Contrefaites”, varför det inte är möjligt att identifiera de konstverk som fanns i hans ägo vid hans död (Slottsarkivet, Stockholm, ”Övre borgrätten F II a:1, bouppteckningar”). Med tanke på att så få ryttarporträtt av von Behn är kända, förefaller det emellertid inte sannolikt att han samtidigt skulle utfört två så snarlika målningar. Inte heller att han skulle skänkt en målning till en konstnärskollega som därtill utgjorde en konkurrent.
Ramen tillhörande den aktuella målningen är mycket snarlik en ram tillhörande en målning av Andreas von Behn i Nationalmuseum (Maria med Jesusbarnet, olja på koppar, 20 x 17 cm. ; NM 927).