843
593829

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

"Friherrinnan Anna Catharina Hamilton, född Adelheim" (1778-1814) och hennes son "Malkolm Fredrik Hamilton" (1797-1816)

Olja på papper uppfodrad på pannå 11 x 9,5 cm. A tergo påskrift: "Esquisse af C.Fred. von Breda".

Proveniens

Tidigare i de Hamiltonska samlingarna på Boo, Närke, därefter i arv.

Nils Fredrik Sander, "Minne av Carl Fredrik von Breda", 1896, jfr kat nr 122 och 123 (bägge daterade 1799), upptagna i förteckningen över Carl Fredrik von Bredas arbeten.
Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda", 1915, jfr porträtt, kat nr 147.
Boo von Malmborg (red.), "Carl Fredrik von Breda, minnesutställning", 1959, katalog till Nationalmuseums minnesutställning, katalog nr 253. Jfr porträtt kat nr 40.