851
532253

Antoine Pesne, hans krets

(Frankrike, 1683-1757)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
450 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Antoine Pesne, hans krets
(Frankrike, 1683-1757)

Konung Adolf Fredrik (1710-1771) & Drottning Lovisa Ulrika (1720-1782)

Uppfodrad duk, vardera 146 x 113 cm. Rikt skurna ramar i rokoko sannolikt utförda efter ritningar av Carl Hårleman.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Thureholm, Södermanland.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början",1908, Södermanland, Thureholm, avbildade sid 417, omnämnda sid 420. Med placering i förmaket våning 1.

Representationsporträtt föreställande konung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika

I dessa representationsporträtt ser vi Lovisa Ulrika iförd robe de cour, dvs kröningsdräkt i silverbrokad och hermelinsmantel, och med regalierna på sin högra sida. Adolf Fredrik däremot är avbildad som fältmarskalk vilket tyder på att hans porträtt skapats innan trontillträdet 1751. Denna typ av paradporträtt utfördes av flera svenska och utländska konstnärer. Den kanske mest kände är fransmannen Antoine Pesne (1683-1757).
Den franskfödde konstnären Pesne är framförallt känd i sin roll som hovmålare åt kung Fredrik I av Preussen. Han blev utnämnd som ledare av konstakademin i Berlin och det var där han träffade den unga prinsessan Lovisa Ulrika första gången. Pesne gjorde sig ett namn i det preussiska kungahuset, och efter att Lovisa Ulrika etablerat sig i Sverige fortsatte hon att anlita honom vid flera tillfällen.
Kungaporträtt från denna tid hade en viktig funktion för att både stärka monarkin i dynastiskt och ideologiskt avseende. Efter kröningen av det svenska kungaparet 1751 beställdes flera porträtt av Pesne. Många av dessa målningar skänktes som gåvor mellan furstehusen runt om i Europa och kopierades av olika konstnärer.
En av den svenska rokokons främsta arkitekter, Carl Hårleman, har sannolikt ritat de utsökt skurna rokokoramarna som är rikt skulpterade och förgyllda originalramar med rocailler,ornament, akantuslöv och lilla riksvapnet, flankerat av vingar och krönt av kungakrona.
Porträttparet har tidigare tillhört samlingarna på Thureholm i Södermanland.