904
587180

Hendrick Verschuring, tillskriven

(Holland, 1627-1690)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Holland, 1627-1690)

Batalj

Pannå 59 x 82 cm. Äldre förgylld ram.

Proveniens

Johan Tobias Sergel, Sponga gård, Södermanlands län.
Därefter i arv inom familjen.

Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början, ny följd, 1923. Målningen synlig på salongsbild sid 225 samt omnämnd sid 227 (där kallad kavallerifäktning - mellan turkar och polacker).