922
528333

David Klöcker Ehrenstrahl, efter

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

Andromeda och Medusa

Gouache på pergament 20 x 15,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i Christian Hammers samling, Stockholm.
Försåld på den Hammerska auktionen i Köln, kat nr 14. Inköpt av Henryk Bukowski.

En intressant detalj är att Christian Hammer hade en stor olja med samma motiv av Ehrenstrahl.