924
587185

Per Gustaf Floding

(Sverige, 1731-1791)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
909 - 1 090 EUR
951 - 1 140 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Gustaf Floding
(Sverige, 1731-1791)

"Gustav III"

Kopparstick, 1782, efter original av L Pasch d.y. 55,6 x 36,4 cm, bladstorlek 70 x 49,1 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Abraham Gustafschöld, stamfader för den adliga ätten.

Stamfadern Abraham Hellichius adlades för sina insatser vid statsvälvningen 1772 och Gustav III utformade själv familjens adliga vapen.