924
587185
Per Gustaf Floding
(1731-1791)

"Gustav III"

Kopparstick, 1782, efter original av L Pasch d.y. 55,6 x 36,4 cm, bladstorlek 70 x 49,1 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 094 - 1 313 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Proveniens

Abraham Gustafschöld, stamfader för den adliga ätten.

Övrigt

Stamfadern Abraham Hellichius adlades för sina insatser vid statsvälvningen 1772 och Gustav III utformade själv familjens adliga vapen.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre konst
+46 (0)08-614 08 58