924
587185

Per Gustaf Floding

(Sverige, 1731-1791)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Gustaf Floding
(Sverige, 1731-1791)

"Gustav III"

Kopparstick, 1782, efter original av L Pasch d.y. 55,6 x 36,4 cm, bladstorlek 70 x 49,1 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Abraham Gustafschöld, stamfader för den adliga ätten.

Stamfadern Abraham Hellichius adlades för sina insatser vid statsvälvningen 1772 och Gustav III utformade själv familjens adliga vapen.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

175. Helena Blomqvist, "Rambling in the Rain", 2013.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK