587185

924. PER GUSTAF FLODING, "Gustav III".

Kopparstick, 1782, efter original av L Pasch d.y. 55,6 x 36,4 cm, bladstorlek 70 x 49,1 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Abraham Gustafschöld, stamfader för den adliga ätten.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK / 1 094 - 1 313 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Stamfadern Abraham Hellichius adlades för sina insatser vid statsvälvningen 1772 och Gustav III utformade själv familjens adliga vapen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst

+46 (0)8 614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto