932
574094

Maria Elisabeth Augusta (Lily) Cartwright

(1805-1902)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(1805-1902)

Sängkammare på Aynhoe Park

Akvarell 18 x 29,5 cm.

Proveniens

I arv inom familjen Cartwright.

Peter Thornton, "Authentic Decor. The domestic interior 1620-1920", 1993, jfr bild 339.
Elizabeth Cartwright-Hignett, 1989, "Lili at Aynhoe: Vicorian life in an English country house".

Maria Elisabeth Cartwrights akvareller av interiörerna på godset Aynhoe är skapade mellan 1834 och 1847. De publicerades av Anna Elizabeth Cartwright-Hignett år 1989 under titeln "Lili på Aynhoe".