950
590716

PHARMACOPOEA SUECIA, DET SVENSKA APOTHEKET, övers, Eric Olof Rydbäck, Biörckegrens Enka, Linköping 1780.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Denna farmakopé blev känd på grund av sina många felaktigheter vilket ledde till att upplagan drogs in och brändes 16 oktober 1782. Halvband av skinn, 1900-talets första hälft.

Slitage, fläckar, sista sidorna senare tillägg.

Proveniens

Exlibris: Tillhör Apotekare-Societetens Bibliotek.