953
552752

DUBBELRYA. Sverige/Finland 1797. 191 x 138,5 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Mörkbrun botten med polykroma mönster av stora stiliserade blommor samt mindre träd, fågel och människor, bland annat Adam och Eva, samt 1797. Bred mörkbrun huvudbård med stor blomranka. Baksidan med etikett: EULANISERAD, NK JULI 1927 NK, NORDISKA TVÄTTEN. Delvis fodrad.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar och iknutna partier, kompletteringar.