954
579560

ÅKDYNA, BRODERAD. "Papegojor". Skåne 1776. 60,5 x 93 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Blå yllebotten med polykromt broderi av papegojor, blomkransar och hörnbuketter samt B:M:D: ITS ANO 1776. Flerfärgade fransar runtom. Blått bakstycke.

Något slitage, smärre fläckar, hål och lagningar.