956
556661

VÄVD TAPET, gobelängteknik. Flandern 1500-tal. 177 x 330 cm.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Polykromt landskap med stora djurmotiv med lejon, dromedar, grip, enhörning, apor, vildsvin och andra djur. I fonden figurscener med människor och slott vid vattendrag. Ull och silke. Fodrad.

Reducerad, bård saknas. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador, ställvis ivävd och lagad.