Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament och stiliserade blomslingor. Benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig och nerblekt, obetydligt lagad. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna avkortade.