998
556662

ANTIK SILKE TÄBRIS FIGURAL. 235 x 165 cm (samt 1 cm randmönstrad slätvävd avslutning på varje kortsida).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Terrakottafärgad botten med stora polykroma påfåglar, stort träd med apor, fiskar, fåglar, maskaroner och mytologiska djur. Nedtill figurscener med människor och djur. Bred benvit huvudbård med apor, fåglar, träd, djurmaskaroner och elefanter i kamp med drakar.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck och skador.