Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
112
632919

HUVUDPRYDNAD. Tshiwara/Ciwara (stiliserad antilophane). Träskulptur. Bambara. Mali. Huvudprydnad för antilopdans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Bambara-stammen. Ségou-regionen, Mali omkring 1950 eller tidigare. Höjd 104 cm, bredd 9 cm, djup 32 cm. På sockel, 4,5 cm. Utställningskatalog medföljer.

Ställvis något slitage, lagningar, kompletteringar, smärre skador.

Utställd Norrköpings Museum 3 december 1967 - 21 januari 1968: Afrikansk skulptur.

Utställningskatalog från Norrköpings Museum, Afrikansk skulptur, Norrköping 1967, nr 2, plansch sid 3. Katalog medföljer.