112
632919

HUVUDPRYDNAD. Tshiwara/Ciwara (stiliserad antilophane). Träskulptur. Bambara. Mali. Huvudprydnad för antilopdans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Bambara-stammen. Ségou-regionen, Mali omkring 1950 eller tidigare. Höjd 104 cm, bredd 9 cm, djup 32 cm. På sockel, 4,5 cm. Utställningskatalog medföljer.

Ställvis något slitage, lagningar, kompletteringar, smärre skador.

Utställd Norrköpings Museum 3 december 1967 - 21 januari 1968: Afrikansk skulptur.

Utställningskatalog från Norrköpings Museum, Afrikansk skulptur, Norrköping 1967, nr 2, plansch sid 3. Katalog medföljer.