Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
127
628833

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"L'Atelier"

Färglitografi, 1961, signerad med blyerts 38/75, tryckt av Mourlot, Paris, utgiven av Musées nationaux, Paris. 43,4 x 52,3 cm, bladstorlek 51 x 66,3 cm (BFK Rives).

Något gulnad, svag missfärgning efter passepartout.

Proveniens

Konstsalongen Samlaren, Stockholm.

Vallier 165.

Formgivare

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.