Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
15
616102

Sven Jonson

(Sverige, 1902-1981)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Sven Jonson
(Sverige, 1902-1981)

"Komposition med kors"

Signerad S. Jonson och daterad -29. Tempera på papper 12 x 14 cm.

Proveniens

Tidigare i bokbindare Carl Weiners samling, Halmstad.
Privatsamling, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen", 25 februari - 19 mars 1939, kat nr 10.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 7, upptagen sid 354 under samling 557: "Bokbindare Carl Weiner, Brogatan 44, Halmstad".

Formgivare