167
628490

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"L'oiseau destructeur"

Etsning, akvatint och karborundum, 1969, signerad med blyerts 28/75, tryckt av Arte Adrien Maeght Paris, utgiven av Maeght, Paris. 57 x 73 cm, bladstorlek 72,3 x 93,8 cm (Chiffon de Mandeure).

Svag missfärgning efter passepartout. Mindre områden med genomtryck från plåten. Mindre fläckar i bilden. Fläckar i höger marginal. Veck i övre marginalen, samt vänster hörn. Liten reva på bladets övre kant. Hanteringsveck i nedre marginalen, smärre defekter.

Dupin 512.