Madeleine Pyk – en samling F769
185
591726

"La Mysticité Charnelle de René Crevel".

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Portfölj med 14 etsningar, akvatintetsningar och litografier av Francis Bacon, Camille Bryen, Jorge Camacho, Robert Coutrier, Sonia Delaunay, Max Ernst, Man Ray, André Masson, Sebastian Matta, Henry Moore, Arpad Szenes, Dorothea Tanning, Vladimir Vélicovic och Vieira da Silva. Tryckt hos, Ateliers Georges Visat, Ateliers Lacourière et Fréaulat samt Ateliers Crommelynck, utgiven av Georges Visat, Paris, 1976. Samtliga signerade med blyerts och numrerade 38/100. 39,5 x 30 cm.

Fåtal blad med mjuka hanteringsveck, lättare ytsmuts. Skyddspärm och fodral i rosa satin bleknade, nötta och med smärre defekter. Inre skyddsomslag med fläckar.