Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
190
617200

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"L sur rouille"

Färgetsning, 1976, signerad med blyerts och numrerad 19/50, utgiven av Galeria Maeght, Barcelona. 90,5 x 63 cm.

Ej examinerad ur ram.

Galfetti 601.

Formgivare

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.