Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
193
626397

Jesús Rafael Soto

(Venezuela, 1923-2005)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

Jesús Rafael Soto
(Venezuela, 1923-2005)

"La Spirale"

Signerad på etikett och daterad 1969. Utgiven av Edition Mat 96/100. Trä, plexiglas och metall 50 x 50 x 26,5 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite

Proveniens

Galerie Denise René, Paris.
Galleri Göran Engström, Stockholm.
Inköpt av nuvarande ägare från ovan på 1970-talet.

Formgivare

Soto, Jesus Rafael (1923-2005) venezuelansk målare och skulptör inom op- och kinetisk konst. Han började sin konstnärskarriär som pojke genom att måla biografaffischer i sin hemstad Bolivar. Hans utbildning skedde i Caracas och i Maracaibo 1947-1950 på Escuela de Artes Plasticas. Paris hägrade och han blev vän med Jean Tinguely, Victor Vasarely och andra artister som var knutna till Salon des Realités Nouvelles och Galerie Denise René. Soto skapade genomträngliga och interaktiva skulpturer som består av fyrkantiga trådar av tunna hängande rör, genom vilka betraktaren kan gå. Det har sagts om Sotos konst att den är oskiljaktig från åskådaren. Den är bara komplett genom den illusion, som blir ett resultat av betraktandet av föremålet. Sotos verk har från 1970 till 1990 visats både på Museum of Modern Art och Guggenheim Museum i New York som på Centre George Pompidou i Paris