640858

Maj Bring

(Sverige, 1880-1971)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Maj Bring
(Sverige, 1880-1971)

"Stilleben med grön katt"

Signerad Maj Bring och daterad 1913. Duk 37 x 46 cm. Skiss av kvinna i profil a tergo.

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap.
Privatsamling, Stockholm.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Inspiration Matisse", 13 september 2014 - 15 februari 2015, kat nr 15, avbildad uppslag i färg sid 52-53.

"Maj Bring - Bilder ur ett konstnärskap", avbildad omslag samt sid 22-23.

Maj Bring studerade för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg och vid Konstakademien i Stockholm i början av 1900-talet. Hösten 1908 kom hon till Paris och fick möjlighet att gå i lära i Lucien Simons ateljé dagtid och på kvällstid tecknade hon kroki på Académie Colarossi. Våren 1910 såg hon Gertrude Steins konstsamling och konst av Cézanne, Matisse och Picasso för första gången. Samma vår kom hon in på Matisse skola, där hon tillsammans med Sigrid Hjertén kom att tillhöra det svenska konstnärsumgänget. Vid första världskrigets utbrott fick Maj Bring liksom många andra fara hem till Sverige. I början på 1920-talet återvände hon till Paris för ytterligare studier hos André Lhote. Maj Brings måleri från det tidiga 1900-talet hör hemma bland Matisse-elevernas och är en betydelsefull del av modernismens framväxt i svensk konst.