204
646556

Iván Tovar

(Dominikanska republiken, Född 1942)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
425 000 SEK

Iván Tovar

"Un Dieu Insatisfait"

Signerad Tovar och daterad -69. Duk 129 x 195 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite

Moderna Museet, Stockholm, "Surrealism?", 6 mars - 12 april 1970, kat nr 102 (utställningen fortsatte till Göteborgs Konsthall, 18 april - 10 maj; Sundsvalls Museum, 16 maj - 7 juni och Malmö Museum, 14 - 30 juni).