22
642747

Ragnar Sandberg

(Sverige, 1902-1972)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 700 - 18 000 EUR
16 600 - 19 000 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Ragnar Sandberg
(Sverige, 1902-1972)

Flanörer, Lilla Bommen

Signerad R.S. Utförd på 1930-talet. Duk 27 x 63 cm.

Formgivare

Ragnar Sandberg är en av den svenska 1900-talskonstens förgrundsfigurer och hans oljemålningar betingar idag höga priser. Efter studier vid Valands konsthögskola kom han att tillhöra de så kallade Göteborgskoloristerna. Genom sin sublima palett som flyktigt växlade mellan färgexpressionism och bleka pastelltoner skapade han sig en särställning bland sina samtida. Vid tiden för andra världskrigets slut kom Sandberg alltmer att ägna tid åt studier i det mindre formatet. Han intresserade sig för formernas rytmik och lagbundenhet. 1947 blev han ledamot av Konstakademien. Samma år erhöll han professorstiteln i teckning vid Konsthögskolan, en tjänst som han upprätthöll till 1949 då han vid nämnda institution utnämndes till professor i målning.