Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
227
628993

Paul Jenkins

(USA, 1923-2012)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
11 700 - 14 600 EUR
13 600 - 17 000 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Paul Jenkins
(USA, 1923-2012)

"Phenomena Listening Frogs"

Signerad Paul Jenkins och daterad 1992 a tergo. Duk 130 x 97 cm.

Formgivare

Jenkins, Paul f. 1923, amerikansk konstnär. Efter studier bl.a. på Art Students League i New York efter 1945 influerades han av Mark Rothko och Jackson Pollocks måleri och fördjupade sig i den ockulta filosofin, som var högsta mode bland konstnär och intellektuella vid den tiden. 1951 målade han sin första tavla med droppande färg utspädd med vatten. Under en resa till Europa började han med hjälp av en vibrerande palett utföra sina dropp- och stänkmålningar, dvs Action painting. I mitten av 60-talet dominerades Jenkins måleri av vita och grå skuggor. Senare började han måla akvarell och arbeta med skulpturprojekt, som utfördes i brons. Nya idéer dyker upp 1979, då han lägger lager på lager av pastos färg på sina dukar, som han dessförinnan glaserat med en tunn pigmenthinna. Dessa arbeten kallades ”Anatomy of a Cloud”, som förenar collage, måleri och bronser, vilket avslöjar spannet av vad Jenkins kunde göra tidigt 80-tal.