Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
232
587684

SIMON GATE, karaff med propp, Orrefors 1925.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Graverad dekor av dansande nakna figurer, blomsterkorg och bårder. Signerad Orrefors. Gate. 234. 1925 R Bayer. Höjd 27,7 cm.

Proppen med obetydliga nagg på undersidan.

H Ricke, U Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", München 1986, se katalognummer 73, sid 83.

Modellen formgiven år 1919.