235
587673

ÅFORS GLASBRUK, bägarglas, 1930-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Emaljmålad stiliserad dekor efter Vicke Lindstrands vas "Ordspråk", av nakna kvinnofigurer "inte se, inte tala, inte höra" och växter i svart mot matterad fond. Höjd 12,5 cm, diameter 12 cm.

Tilläggslista

Utförd vid Åfors glasbruk, 1930-tal, efter Vicke Lindstrands modell från 1930; made at Åfors in the 1930's after the original model by Vicke Lindstrand, designed in 1930.

Derek E. Ostergard (red), "The Brilliance of Swedish Glass, 1918-1939, An Alliance of Art and Industry", jämför den ursprungliga modellen, nr 81, avbildad sid 238.

Inför Stockholmsutställningen 1930 formgav Vicke Lindstrand ca 19 olika modeller av emaljmålat glas som tillverkades i få exemplar. Detta glas, som tillverkats vid Åfors under 1930-talet efter Lindstrands modell är tillverkat av ett annat råglas än originalet.