250
645218

RENÉ LALIQUE, vas, "Six figurines et masques", Frankrike, 1920-30-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rökfärgat gjutet glas med reliefdekor av nakna kvinnofigurer, märkt R. LALIQUE. Höjd 24,5 cm.

Fotnagg.

Félix Marcilhac, "René Lalique Catalogue Raisonné de l'oeuvre de Verre", katalognr 886, sid 414.

Modellen formgiven år 1912.