254
642857

WILHELM KÅGE, urna, Argenta, Gustavsberg 1935.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, grön glasyr med målad silverdekor av ichtyokentaur och sjöjungfru. Signerad GUSTAVSBERG KÅGE E HANDDREJAD och inpressad fabriksstämpel. Höjd 29 cm.

Spricka, glasyrkrackelyr.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

101. Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", ed. 280/360, Källemo, Värnamo efter 1994.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK