Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
256
588605

WILHELM KÅGE, urna med lock, "Farstagods", Gustavsbergs Studio 1958.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rutdekor i relief, turkos glasyr. Signerad FARSTA KÅGE Ö med studiostämpeln. Höjd 28,8 cm.

Slipad runt fotringen.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samling, Stockholm.