Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
313
632798

PATRICK NORDSTRÖM, bordslampa, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1919.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, brungrå glasyr, patinerad bronsfattning, bronsskimrande sidenskärm. Signerad PN med böljemärket 14-2 1919, även monteringen stämplad med böljemärket under krona. Total höjd 60,5 cm.

Liten mynningsspricka, små nagg under fotringen.