323
633578

PABLO PICASSO, fat, "Poisson de Profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1951.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
7 020 - 9 360 USD
Klubbat pris
320 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fajans, med unik dekor i gult, grönt, blått och svart, även dekor à tergo i blått och grönt. Stämpelmärkt MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. Längd 33 cm, bredd 25 cm.

Obetydliga glasyrnagg längd kanten.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare hos Madoura 1951.

Röhsska Museet, "Picasso på ett fat" 2014.

A. Ramié, jfr nr 129-132, sid 130-131.