323
633578
PABLO PICASSO, fat, "Poisson de Profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1951.

Fajans, med unik dekor i gult, grönt, blått och svart, även dekor à tergo i blått och grönt. Stämpelmärkt MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. Längd 33 cm, bredd 25 cm.

Obetydliga glasyrnagg längd kanten.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

8 206 - 10 941 EUR

Klubbat pris:
320 000 SEK
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare hos Madoura 1951.

Röhsska Museet, "Picasso på ett fat" 2014.

A. Ramié, jfr nr 129-132, sid 130-131.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31