633578

323. PABLO PICASSO, fat, "Poisson de Profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1951.

Fajans, med unik dekor i gult, grönt, blått och svart, även dekor à tergo i blått och grönt. Stämpelmärkt MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. Längd 33 cm, bredd 25 cm.

Obetydliga glasyrnagg längd kanten.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare hos Madoura 1951.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 8 206 - 10 941 EUR
Klubbat pris
320 000 SEK

Röhsska Museet, "Picasso på ett fat" 2014.

A. Ramié, jfr nr 129-132, sid 130-131.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto