Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
326
620541

PABLO PICASSO, kanna, "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, dekor av ansikten i svart och vitt. Signerad EDITION PICASSO MADOURA samt inpressade stämplar. Höjd 14,2 cm.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Frankrike på 1950-talet, därefter i arv.

A. Ramie, nr 367, sid 189.

Modellen utförd i 500 exemplar.