35
631218

Karl Dahlqvist

(Sverige, 1900-1971)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Karl Dahlqvist
(Sverige, 1900-1971)

Självporträtt vid staffli

Signerad Karl Dahlqvist och daterad -37. Pannå 122 x 91 cm.

Svenskt Konstnärslexikon, del 2, omnämnd sid 24.

Karl Dahlqvist föddes i Stockholm och studerade vid Konstakademien samt i Tyskland och Italien. Han målade framförallt porträtt, landskap och blomstermotiv. Utmärkande för hans konst är en lätthet med naivistiska drag och stark kolorit. "Självporträtt vid staffli" är en spännande målning där han stolt berättar att han är konstnär på ett traditionellt sätt med hjälp av attributen staffli och en målarlåda fylld med penslar och en palett. I bakgrunden syns modern och staden Stockholm breder ut sig, skildrad från Söders höjder.