420
624772

JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Överdel fanerad med vavonnarot, ramverk av mahogny på benställning av valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad. Undertill brännmärkt ERIKSSON & SÖNER MÖBELSNICKERI VRENA Josef Frank Svenskt Tenn. Bredd 90 cm, djup 45,5 cm, höjd 120,5 cm.

Smärre slitage.