425
615189

JOSEF FRANK, "Tyresöbyrån", Firma Svenskt Tenn, efter 1985.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fanerad med almrot och valnöt, ben och handtag av mässing. Brännstämplad Josef Frank Svenskt Tenn. Längd 130 cm, djup 45 cm, höjd 82 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven år 1954. Byrån var tänkt att stå i hallen i Estrid Ericsons sommarhus på Tyresö, därav kom den tidigt att kallas "Tyresöbyrån".