431
631437

JOSEF FRANK, bokhyllor, två st, Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fanerade med valnöt, skivor av vit marmor, vardera med två lösa hyllplan. Längd 140 och 153 cm, djup 18 cm, höjd 72 cm.

Smärre slitage. (2)

Proveniens

Enligt uppgift inköpta på Svenskt Tenn, därefter i arv.

Sannolikt specialbeställda. Ritning av liknande specialbeställd hylla finns i Svenskt Tenns arkiv (R5).