434
646453

JOSEF FRANK, skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tio olika stora lådor, fanerad med masurbjörk och padouk, på hög benställning, draghandtag av mässing. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn. Höjd 130,5 cm, bredd 80 cm, djup 35,5 cm.

Modellen formgiven år 1957. Modellen är ej längre i produktion.