450
587115

PAUL-FRANCOIS-SIMON BERTHOUD, jardinière, Paris 1902, Art Nouveau /jugend.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Patinerad brons, dekor av kvinnoansikte med mera. Signerad i godset Berthoud samt Salon de 1902. Gjutarstämpel I.H.F Foundeur Paris samt i godset COPYRIGHT BY BERTHOUD. Lös insats av plåt. Höjd 44,5 cm, bredd 51 cm.

Baksidan märkt med plakett: HERRN LUDWIG METZL ZUM 25-JAHRIGE JUBILAUM DIE St. Petersburger Zeitung SEPTEMBER 1903. Smärre repor och märken.

Paul-François-Simon BERTHOUD (1870-1939)