453
621693

MATSALSMÖBEL, Maurice Dufrene, 8 delar, Paris, Frankrike 1921.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek och palisander, matbord, 6 stolar och sideboard, geometrisk dekor på sarg, sidor och i stolars ryggbrickor, benavslut och dörrars mittdekor med fruktornament, stolarna med sekundär klädsel av konstläder. Matbord längd 126,5 cm, bredd 114,5 cm, höjd 74 cm. Utdragbar skiva. Sideboard längd 186 cm, bredd 55 cm, höjd 95 cm + löstagbar svängd fris höjd ca 14 cm.

Fanérskador. Sideboard med genomslipat faner på flera ställen, torrspricka i fötter. Mindre skador i sargen på matbordet. Ett ben löst samt ett sprucket. Nyckel saknas.

Salon d'Automne, Paris 1921.

Pierre Kjellberg, "Art Déco - Les Maitres du Mobilier", Les editions de l'amateur, 1981, sid 62.

Maurice Dufrene (1876-1955). År 1904 var Dufrene med och startade "La Societé des Artistes Décorateurs", en sammanslutning i syfte att skapa en motreaktion mot Art Nouveau-stilen och dess excesser. Dufrenes möbler kännetecknas av enkla ytor med enstaka ornament. Han var konstnärlig ledare över designstudion "La Maitrise" på varuhuset Les Galeries Lafayette. Dufrene ställde årligen ut inredningar på "Les Salons". Till den viktiga världsutställningen i Paris 1925 ritade han La Maitrise's Pavilion och deltog där även i samarbete med flera andra formgivare.