476
638601

AXEL EINAR HJORTH, bord samt sex stolar, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1931-33.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Betsad och snidad furu, bordet märkt med metallbricka NK R 33847 C 2 3 33. Längd 170 cm, bredd 60 cm, höjd 75 cm, stolarna märkta med metallbricka.

Fläckar. (7)

Proveniens

Sportstuga, Blidö, Stockholms skärgård. Stugan byggdes år 1930 och inreddes då med sportstugemöbler från Nordiska Kompaniet.

Ritningen daterad 1929.