Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
480
624278

CARL MALMSTEN, byrå med spegel, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Halvcirkelformad byrå med inläggningar i palisander mfl träslag, fyra dörrar med lådor, skiva av kolmårdsmarmor, mässingsbeslag, märkt med mässingsbricka MÖBEL KOMPONERAD AV CARL MALMSTEN. Bredd 62,5 cm, djup 30 cm, höjd 70,5 cm, spegeln 122,5 x 60 cm.

Obetydligt slitage.